فروشگاه اینترنتیکانال تلگرام
خانه / مقاله و مصاحبه / ترجمه شده / کاهش وزن و تناسب اندام با کفیر و کامبوچا

کاهش وزن و تناسب اندام با کفیر و کامبوچا

کاهش وزن با پروبیتیک

پربیوتیک -افراد زیادی از مشکل چاقی و اضافه‌وزن رنج می‌برند. مطالعات نشان می دهد که چاقی و اضافه‌وزن با عوارضی نظیر فشار خون بالا ، بیماری‌های قلبی عروقی ، دیابت و سرطان همراه بوده که علت ابتلا به این موارد عملکرد نادرست سیستم ایمنی می‌باشد.
بافت چربی در بدن فقط وظیفه تأمین ذخایر انرژی را ندارد بلکه امروزه ثابت شده که این بافت نوعی غدد درون‌ریز محسوب شده که عملكردهاي متابولیسمی بسیاری دارد. بافت چربی نقش مهمی در تنظیم اشتها ، تنظیم عملکرد سیستم ایمنی ، تنظیم حساسیت انسولین و استخوان دارد. در دهه های گذشته بافت چربی را یک بافت مرده در نظر می‌گرفتند اما امروزه با توجه به وظایفی که در بالا اشاره شد ۴% متابولیسم پایه را در بدن به خود اختصاص داده است. لذا در بدن یک فرد باید میزان استانداردی بافت چربی وجود داشته باشد که افزایش بیش از این مقدار سبب چاقی و عوارض آن خواهد شد. بهترین درصد چربی در بدن زنان حداکثر ۲۵% و در بدن مردان حداکثر ۱۵% می‌باشد.

داخل دستگاه گوارش به‌ویژه در روده ، باکتری‌های بی‌شماری زندگی کرده که تعداد آن‌ها حتی از تعداد سلول‌های بدن انسان نیز بیشتر است. تعادل بین باکتری‌های مفید و مضر روده باعث سلامت فرد و افزایش باکتری‌های مضر ،سبب ایجاد اختلالاتی در فرد خواهد شد. جمع شدن میکروب‌ها در دستگاه گوارش از همان بدو تولد شروع‌شده و مقدار و انواع مختلف آن‌ها در سال‌های بعدی زندگی به شرایط محیطی از قبیل ماهیت رژیم غذایی، دریافت آنتی‌بیوتیک ، ابتلا به انواع بیماری‌ها، عدم فعالیت بدنی و میزان دریافت میکروب‌ها از طریق مواد غذایی بستگی دارد.مصرف نوشیدنی کفیر و کامبوچا یکی از بهترین راه‌های افزایش باکتری‌های مفید و درنتیجه افزایش چشمگیر سلامت میزبان می باشد.

افزایش وزن و چاقی ارتباط تنگاتنگی با نوع میکروب‌های مستقر در روده دارد زیرا این میکروب‌ها می‌توانند ترکیباتی از خود آزاد نموده و وارد خون شده در بافت چربی مستقر گردیده و سبب تحریک بیشتر فعالیت سیستم ایمنی ذاتی می‌شوند.
میکروارگانیسم‌های روده‌ای نقش مهمی در ذخیره چربی در بدن دارند لذا می‌توانند در بروز چاقی نیز موثر باشند. در افراد چاق به دلیل مصرف رژیم های غذایی پرچرب و عادات نادرست غذایی ، متاسفانه باکتری‌های مفید دستگاه گوارش که عمدتا به آن‌ها پروبیتیک گفته می‌شود از بین رفته و به جای آن‌ها باکتری‌های بیماری زا که نقش مهمی در ایجاد التهاب و چاقی در بدن دارند در روده مستقر خواهند شد. افراد چاق بایستی مقدار بیشتری از محصولات پروبیتیک مانند کفیر و کامبوچا استفاده کنند.

در افراد چاق به دلیل بر هم خوردن جمعیت میکروبی روده و به دنبال آن تغییر سیستم ایمنی اطراف دستگاه گوارش ، التهاب در بدن افزایش می یابد.

پروبیوتیک کفیر کامبوچا

یکی از موارد مهم در ایجاد چاقی و افزایش وزن مصرف مواد غذایی پر چرب و به دنبال آن افزایش جذب و تبدیل آن‌ها به بافت چربی است. لذا اگر بتوان با روشی از میزان جذب این مواد غذایی کم نمود، تا حدودی می توان از ایجاد چاقی جلوگیری کرد. یکی از اعمال مهم باکتری‌های مفید دستگاه گوارش ، مهار آنزیم های دخیل در هضم چربی و کربوهیدرات است.
این باکتری‌ها در روده افراد چاق کاهش می یابد ، لذا تقریبا تمام مواد غذایی به خصوص چربی ها جذب شده و این مساله سبب تجمع چربی در بافت های مختلف بدن و در نتیجه ابتلا به چاقی شدیدتر خواهد شد. پیشنهاد می‌شود با مصرف محصولات پربیوتیک تعداد باکتری‌های مفید افزایش یافته تا از ایجاد عوارض شدید چاقی جلوگیری گردد.

مصرف کفیر و کامبوچا همراه با فعالیت بدنی این مساله را بهتر هدایت کرده و از آنجا که افراد چاق به دلیل عدم فعالیت بدنی از یک طرف و از بین رفتن جمعیت مفید باکتریایی از جمله لاکتوباسیلوس از طرف دیگر در معرض مشکلات سیستم ایمنی هستند لذا مصرف پروبیتیک ها همراه با فعالیت بدنی تا حدودی می تواند مشکلات سلامتی در افراد چاق را به تاخیر بیندازد.

امروزه به افراد چاق توصیه می‌شود که با روشی صحیح به دنبال کاهش وزن خود باشند و به هر دلیلی جمعیت مفید باکتریایی روده خود را از دست ندهند چراکه هرگاه این موجودات ارزشمند از بین بروند فرد در معرض التهاب و در نتیجه مقاومت به انسولین قرار خواهد گرفت.

استفاده از دارو های کاهش وزن و دیگر روش های نادرست در افراد مبتلابه چاقی و اضافه‌وزن می توانند سبب بر هم زدن تعادل پروبیتیک ها در روده شوند.همه ساله در دنیا تبلیغات بسیاری برای داروهای کاهش وزن ، وسایل کاهش وزن و …. می‌شود لذا به دنبال این امر نه‌تنها برای این تبلیغات و تهیه این محصولات مبالغ هنگفتی خرج می‌شود بلکه عوارض ناشی از درمان عوارض جانبی این محصولات بار اقتصادی بسیاری را متحمل فرد و جامعه می سازد. باید به پروبیوتیک باور قلبی داشت و باور نمود که حتی در صورت داشتن الگوهای اشتباه غذایی با ورود این باکتری‌ها به دستگاه گوارش می توان از ضرر و زیان این الگوها در بدن کاست.

این مساله به ویژه در افراد چاق بسیار حائز اهمیت است چراکه این افراد با اختلالت سیستم ایمنی بسیاری روبه رو بوده که همین اختلالات در این سیستم زمینه ساز التهاب و بیماری های مزمن غیر واگیر ناشی از افزایش تجمع چربی در خواهد شد. لذا با افزایش جمعیت باکتریایی مفید که به وفور در کفیر و کامبوچا یافت می‌شود می توان از واکنش های التهابی کم نمود و از طرف دیگر از تجمع بیش از حد بافت چربی که به علت هضم بالای مواد غذایی ایجاد می شوند جلوگیری کرد.دستگاه گوارش بشر با اینکه یک دستگاه واحد و مستقل در بدن است اما می تواند از دوردست به واسطه عملکرد باکتریایی خود بر متابولیسم بدن به ویژه بافت چربی احاطه داشته باشد.

نه‌تنها در افراد مبتلابه چاقی بلکه برای پیشگیری از چاقی و اضافه‌وزن ، توصیه می‌شود جهت تنظیم جمعیت باکتریایی روده ، از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و مصرف غذاهای پرچرب جلوگیری نموده و در مقابل از انواع فیبر که غذای این باکتری‌ها بوده و رشد آن‌ها را تحریک می‌کند استفاده نمود. لذا یکی از توصیه‌های ضروری به افراد چاق و مبتلابه اضافه‌وزن این است که با روش نادرستی این موجودات باارزش را از دست نداده و با انجام فعالیت بدنی و اصلاح شیوه رژیم غذایی درصدد افزایش جمعیت این باکتری‌ها در روده خود باشند. خوشبختانه در سال‌های اخیر به تعداد محصولات پروبیتیک  مانند کفیر و کامبوچا در کشور اضافه‌شده که این مسئله خدمتی بزرگ به تمام افراد در تمام گروه سنی می‌باشد.

 

کاهش وزن و تناسب اندام با کفیر و کامبوچا
۴ (۸۰%)star 3

یک نظر

  1. سلام.کفیر تاثیر بیشتری در لاغری دارد یا کامبوچا؟ بیشتر توضیح دهید.

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.