فروشگاه پربیوتیک
ترجمه شدهمقاله و مصاحبه

بهترین منابع پروبیوتیک طبیعی و قابل دسترس چیست؟

چه عاملی باعث می‌شود پروبیوتیک ها مفید باشند؟

در جهان مدرن امروزی، سلامت و بهبود کیفیت زندگی اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. یکی از روش‌های موثر برای حفظ سلامت، مصرف پروبیوتیک‌هاست. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند که با بهبود تعادل باکتری‌های مفید روده، نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی، هضم بهتر غذا و پیشگیری از بیماری‌های مختلف دارند. این مقاله به بررسی تاثیرات مصرف پروبیوتیک‌ها بر سلامت عمومی بدن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

محصولات پروبیوتیک واقعا مفید اند؟

اگر این گفته را باور داشته باشید، باکتری‌های معده ما می‌توانند در مقابله با طیف سرسام‌آوری از ناهنجاری‌ها از سو هاضمه گرفته تا آلرژی‌ها ، آکنه ، چاقی و حتی مشکلات سلامت روانی کمک کنند. محصولات پروبیوتیک ادعا می‌کنند که می‌توانند باکتری‌های معده مارا تغییر داده و بهبود ببخشند اما این محصولات واقعاً نتیجه‌بخش هستند؟

پروبیوتیک ها در حقیقت دقیقاً مخالف آنتی‌بیوتیک ها عمل می‌کنند. گفته می‌شود که آن‌ها بجای از بین بردن باکتری‌های مضر در بدن ، باکتری‌های مفید جدیدی به ترکیب پیچیده میکروب‌هایی که در روده ما وجود دارد اضافه می‌کنند. بااین‌حال به این سادگی نیست!

باکتری‌های موجود در محصولات پروبیوتیک پیش ‌از این که بتوانند وضعیت روده و معده مارا بهبود ببخشند باید از سفر بسیار خطرناکی در یک استخر اسیدی که در حقیقت همان معده ماست جان سالم به درببرند! اینکه آن‌ها تا چه حد در این پروسه موفق هستند از مسائل داغ مورد بحث در جهان است و در تلاش هستیم پاسخگو باشیم.بنابراین ما با کمک بیمارستان خدمت ملی سلامت در هایلندس 30 نفر از داوطلبینی که قصد دارند روده‌هایشان را در اختیار علم قرار بدهند را جمع کردیم.

محصولات پروبیوتیک

آزمایش علمی میزان اثربخشی محصولات پروبیوتیک

ما اینجا داوطلبان را به سه گروه تقسیم‌بندی کردیم. آن‌ها قرار است به ما در آزمایش محصولات پروبیتیک رایج در برابر محصولات جایگزین کمک کنند.تمام این آزمایش‌ها تحت نظارت دقیق دکتر ادل کاستابل از دانشگاه روهمتون بریتانیا  انجام می‌شود.

ماست پروبیوتیک در گروه اول

یک دوز روزانه از یکی از ماست‌های پروبیوتیک پرفروش که در اغلب سوپرمارکت‌ها موجود است را دریافت می‌کنند.این محصولات با فرمول ویژه حاوی انواع خاصی از باکتری‌ها هستند که تصور می‌شود برای ما مفید باشند.این نوع ماست تنها حاوی یک نوع باکتری ویژه است. یک باکتری خاص که می‌تواند به معده و روده ما کمک و سالم‌تر کند.بااین‌حال برخی محققین ادعا می‌کنند این محصول نتیجه‌بخش نیست.آن‌ها تصور می‌کنند اسید معده که باکتری‌های مضر را از بین می‌برد، باکتری‌های مفید داخل نوشیدنی راهم از بین می‌برد.آیا داوطلبین شاهدی تغییری خواهند بود؟

نوشیدنی کفیر برای گروه دوم

نوعی متفاوت از پروبیوتیک را تست می‌کند.یک نوشیدنی برپایه شیرتخمیر شده به نام کفیر.این نوشیدنی مدت‌هاست که جزئی از رژیم غذایی در آسیای مرکزی بوده اما اخیراً در سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شود.کفیر را می‌توانید از فروشگاه پربیوتیک خریداری و استفاده نمایید. این محصول به‌صورت طبیعی حاوی ده‌ها نوع باکتری زنده است.درنتیجه به مقدار خیلی بیشتر از نوشیدنی‌های ماست باکتری مفید دارد.کفیر صدها سال است که در رژیم غذایی ما وجود دارد و در آن تنها یک نوع باکتری وجود ندارد بلکه طیف گسترده‌ای از باکتری‌های مفید را شامل می‌شود.

آیا تعداد باکتری‌های مفید بیشتر، باعث در امان ماندن آن‌ها از اسید معده می‌شود؟برای اجتناب از کامل از مشکل اسید معده (در از بین بردن باکتری‌های مفید) گروه سوم راهی متفاوت را برای تقویت باکتری‌های معده امتحان می‌کنند.

گروه سوم  رژیم پیاز ، سیر، مارچوبه

بجای مصرف محصولات پروبیوتیک از یک رژیم غذایی پروبیوتیک شامل پیاز ، سیر، مارچوبه و.. امتحان می‌کنند. پیش‌ازاین که داوطلبین سه گروه آزمایش را آغاز کنند، نمونه‌های ادرار و مدفوع از آن‌ها گرفته تا حجم و تنوع باکتری‌های موجود در معده و روده آن‌ها را آزمایش کنیم.

پروبیوتیک

پروبیوتیک ها در عمل چگونه اند؟

در طول چهار هفته پس از شروع به مصرف محصولات پروبیوتیک توسط سه گروه داوطلبین  وضعیت آن‌ها را بررسی خواهیم نمود.پس از چهار هفته، دکتر ادل کاستابل به بررسی نمونه‌های ادرار و مدفوع داوطلبین پرداخته تا تأثیر مصرف سه گروه متفاوت از مواد پروبیوتیک را بررسی کند.

نتیجه گروه اول : ماست پروبیوتیک

در این گروه تغییر بسیار امیدبخشی در میزان باکتری‌هایی که به چاقی نیز مرتبط شده‌اند دیده شد.این نتیجه با یافته‌های تحقیقات دیگر هم مطابق بود که اظهار می‌کنند این محصولات فواید متعددی در درمان برخی بیماری‌های مختص معده و روده دارند.

نتیجه گروه دوم: نوشیدنی کفیر

چشمگیرترین نتیجه را در گروهی دیدیم که از نوشیدنی شیر تخمیر شده بنام کفیر استفاده کرده بودند.ما در آزمایش این گروه تفاوت‌های بسیاری را در نتایج قبل و بعد دوره 4 هفته‌ای داوطلبین مشاهده کردیم و تأثیرات مفیدی را مشاهده کردیم.

در حقیقت باکتری‌های مفید موجود در معده و روده در مقایسه با شروع آزمایش تغییر کرده بودند و دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. در گروه کفیر افزایشی در یک خانواده از باکتری‌ها به نام لاکتوباسیلوس ها مشاهده کردیم. این باکتری‌ها برای سلامت کلی معده و روده مفیدند و همچنین در درمان برخی بیماری‌ها مانند عدم تحمل لاکتوز و اسهال کمک می‌کنند.

نتیجه گروه سوم : رژیم غذایی سرشار از فیبر:

در آزمایش ما در این گروه افزایشی دریکی از انواع باکتری‌ها که برای حفظ سلامت معده و روده مفید است صورت گرفته. این نتیجه با یافته‌های به‌دست‌آمده از تحقیقات دیگر که ثابت می‌کند اینولین مفید است مطابق بود.

در کمال تعجب نوشیدنی تخمیر شده کفیر که برخی داوطلبین حتی بانامش آشنا نبودند بیشتری تغییر و تأثیر را در باکتری‌های معده و روده ایجاد کرده بود.

بنابراین در آزمایش ما در کمال تعجب نوشیدنی تخمیر شده کفیر که برخی داوطلبین حتی بانامش آشنا نبودند بیشتری تغییر و تأثیر را در باکتری‌های معده و روده ایجاد کرده بود. درنتیجه کفیر و کامبوجا بهترین و غنی‌ترین منبع باکتری‌های مفید در بین محصولات پروبیتیکی موجود هستند.  برای تهیه این محصولات به فروشگاه پربیوتیک مراجعه بفرمایید.

کفیر برنده آزمایش است. چه عاملی باعث می‌شود این نوشیدنی مفید باشد و آیا مواد غذایی دیگری شبیه کفیر وجود دارد تا از آن‌هم استفاده کنیم؟

قبل از اختراع یخچال تخمیر یکی از شیوه‌های اصلی برای حفظ مواد غذایی بود.غذاهای تخمیر شده شامل‌ترشی های سبزی‌ها، پنیر ، چاشنی‌ها ، نان خمیرترش ،سس سویا و نوشیدنی‌هایی مانند کفیر و کامبوچا می‌شوند و ظاهراً به میزان زیادی هم برای سلامت ما مفید هستند.چون نحوه تولید آن‌ها به رشد سریع باکتری‌های مفید کمک می‌کنند.

آزمایشگاه دانشگاه

دانشمندان دانشگاه روهمپتون نمونه‌هایی از هر محصول را در ظرف‌های آزمایشی قراردادند و با دقت باکتری‌های مفید قابل رشد را بررسی کردند.برای گفتگو و بحث در مورد نتایج از متخصص در مورد غذاهای تخمیری و باکتری‌های معده و روده ” دکتر پاول کاتر از مرکز تحقیقات غذایی کرک” کمک گرفتیم.

با توجه نتایج به‌دست‌آمده شاهد مقادیر بالایی باکتری به‌ویژه در کفیر و کامبوچا هستیم و در محصولات تجاری باکتری‌های مفید را فقط در کفیر و کامبوچا می‌بینیم. تولیدکنندگان این محصولات از فرایندهای سنتی برای تخمیر و آماده‌سازی استفاده کردند.برخی از محصولات تجاری برای اطمینان از اینکه سالم و ماندگاری بیشتری داشته باشند پاستوریزه می‌شوند اما این فرایند درعین‌حال باکتری‌های مفید راهم از بین می‌برد.

مطالب پیشنهادی:

کفیر از کجا تهیه کنیم ؟

نتیجه گیری:

برای سلامت کلی دستگاه گوارش و به دست آوردن طیف گسترده‌ای از باکتری‌های مفید ، غذاهای تخمیر شده (مخصوصاً کفیر و کامبوچا) راهی بسیار عالی هستند. اضافه کردن این محصولات به رژیم غذایی می‌تواند به عنوان یک راهکار ساده و موثر برای حفظ و بهبود سلامتی بدن مورد توجه قرار گیرد. پس از تهیه قارچ کفیر و کامبوچا از فروشگاه پربیوتیک حتماً از دستور تهیه پیروی کنید و دقت کنید دست‌ها ، شیشه‌ها و مواد اولیه خام تمیز باشند.

مقاله مفید بود؟ (13 امتیاز)
منبع
BBCgoodfood
فروشگاه پربیوتیک

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید. بابت زحماتی که در تهیه مطالب جدید میکشید تشکر میکنم.من از شما محصول خریدم تقریبا 24ساعته تحویلم دادین بسته بندی و همه چیز عالی بود کیفیت کفیر و کامبوچا هم خوب بود اگر میشه مطالب بیشتری داخل سایت قرار بدین خیلی ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
0
00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

محدود